MojaKinologija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zdrava ishrana

Ići dole

Zdrava ishrana Empty Zdrava ishrana

Počalji od filip89kzs Sub Okt 10, 2009 12:20 am

Neke vrste hrane, koje su pogodne za ljude, pa cak i druge zivotinje, mogu predstavljati rizik za psa zbog njegovog metabolizma koji se u mnogo cemu razlikuje od naseg. Neke namirnice izazivaju manje digestivne probleme, dok druge mogu da prouzrokuju ozbiljna oboljenja, pa cak i smrt.

U nastavku teksta sledi kraci spisak namirnica koje ne treba koristiti u ishrani pasa. Ova lista naravno, nije kompletna, jer bi nabrajanje svega sto vas ljubimac ne sme da jede, iziskivalo mnogo, mnogo vise prostora. Zato sam se trudio da se koncentrisem na, uglavnom one namirnice koje se koriste u svakodnevnoj ishrani.

- Alkoholna pica i jela koja u sebi imaju alkohol (mogu da izazovu trovanje, komu i smrt.

- Hrana za bebe (moze da sadrzi crni luk u prahu koji je jako toksican za pse. Ako se daje u vecim kolicinama treba imati na umu da hrana za bebe nema dovoljne kolicine minerala i vitamina koji su potrebni psu).

- Kosti ribe i zivine (mogu da dovedu do opstrukcije ili povrede digestivnog sistema).

- Hrana za mace (generalno sadrzi vece kolicine proteina i masti).

- Cokolada, caj, kafa i drugi proizvodi sa kofeinom (sadrzѕe kofein, teobromin ili teofilin, koji mogu da budu jako toksicni i pogadjaju srce i nervni sistem.

- Agrumi (mogu da izazovu povracanje).

- Grozdje i suvo grozdje (sadrze nepoznat toksin koji moze da osteti bubrege).

- Hmelj (nepoznat sastojak izaziva ubrzano disanje, ubrzan rad srca, povecanu temperaturu grceve i smrt).

- Dodaci humanoj ishrani koji sadrze gvozdje (mogu da ometaju rad digestivnog sistema i da budu toksicni za druge organe kao sto su jetra i bubrezi).

- Velike kolicine dzigerice (mogu da izazovu hipervitaminozu vitamina A, sto pogadja misice i kosti).

- Mleko i neki mlecni proizvodi (neki odrasli psi nemaju dovoljne kolicine enzima laktaze, koja obara vrednosti laktoze u mleku. Zbog toga dolazi do dijareje. Najbolje bi bilo koristiti specijalna mleka koja u sebi ne sadrze laktozu).

- Crni i beli luk (sirov, kuvan ili u prahu, sadrzi sulfokside i disulfide koji mogu da ostete krvne celije i izazovu anemiju. Beli luk je ipak, manje toksican od crnog).

- Paradajz i krompir (sadrze oksilate koji mogu da uticu na rad digestivnog, nervnog i urinarnog sistema).

- Sirova jaja - belance (sadrzi enzim avidin koji umanjuje absorpciju biotina (vitamin B). Ovo moze dovesti do problema sa kozom i dlakom. Takodje, u sirovim jajima se cesto nalazi i salmonela.

- Sirova riba (moze da dovede do deficita tiamina (vitamin B) sto prouzrokuje gubitak apetita, grceve, u nekim slucajevima, kod manjih rasa i smrt).

- So (ukoliko se daje u vecim kolicinama moze dovesti do neravnoteze elektrolita u organizmu).

- Hrana bogata secerom (dovodi do gojaznosti, problema sa zubima, dijabetesa i svih problema koje dijabetes sa sobom nosi).

- Ostaci sa stola (nisu nutritivno izbalansirani i ne bi trebalo da cine vise od 10% ishrane psa. Masnocu treba skinuti sa mesa a kosti ne davati).

- Kvasac za testa (moze da izazove veoma bolne gasove u digestivnom sistemu. U nekim slucajevima izaziva ozbiljne probleme u stomaku i crevima).

TROVANJE COKOLADOM

Mnogi od nas prosto lude za cokoladom i pojedu svakodnevno bar par kockica, ako ne i vise od toga. Za tu braon poslasticu cesto se kaze da je i izvor srece, jer supstance koje ona sadrzi pospjesuju lucenje "hormona srece", nesto slicno kao kad se covjek zaljubi .

E sad, kao i sa dosta drugih prehrambenih namirnica, sto je dobro za nas, ne mora biti dobro - ili cak moze biti otrovno za naseg psa . Vecina njih - ako ne 100% - guzu bi prodali za mrvicu cokolade, sto znaci, ona im je ukusna bas kao i nama, no za razliku od pozitivnog uticaja na ljude (sem viska kilograma :p), ona je za pse cisti otrov! Problem nije samo bijeli secer koji ona sadrzi, nego supstanca THEOBROMIN koja dolazi iz kakaa. Ona je usko povezana sa kofeinom koji cokolada takodje sadrzi. Otrovnost cokolade za pse, dakle, dolazi od theoromina.

Trovanje cokoladom je veoma ozbiljno. Ljudi, znajuci da cokolada njima ne cini nista lose, a njihov ljubimac je toliko voli, CESTO im je daju, a jos cesce nisu u mogucnosti cak ni prepoznati probleme i negativne pojave koje ona kod psa izaziva . Cesto se zapitaju, sta mu je i zasto je odjednom miran, a CAK JE I COKOLADU DOBIO

Ako pas konzumira dovoljno theobromina (koliko je to "dovoljno" slijedi dalje u tekstu) pojavice se simptomi trovanja. Isprva, pas ce imati bolove u stomaku i pocece da povraca - u ispovracanoj masi bice i krvi i cokolade. Pas ce biti uznemiren, curice mu pljuvacka i tesko ce stajati i hodati. Zedj ce mu biti jako izrazena. Kako sindrom napreduje, kod jaceg trovanja, pas ce poceti ubrzano da dise, tresce mu se misici, kocice se. Urin moze sadrzavati krv, a desni ce poplaviti... Ukoliko je trovanje uzelo maha, pas ce poceti da se trza i trese, a slijedi SMRT!

Simptomi se obicno javljaju poslije par sati, no moguce je da zakasne i do 24 sata. Pas mnooogo sporije od covjeka vari cokoladu. Za oporavak je potrebno i po tri dana...

Najgora cokolada za psa je crna cokolada sa najvecim sadrzajem kakaa. Najmanje opasna, ali i dalje opasna je bijela. Samim tim, mozemo zakljuciti koliko los je kakao prah ...
Kolicina cokolade koja je otrovna za pse zavisi od psa do psa, ali takodje i od njihove velicine. Ono sto bi bila smrtna kolicina za jednog psa, ne mora biti za drugog. No, oko 300mg theobromina po kilogramu psa ubilo bi 50% pasa! Za neke pse i 130mg/kg psa bilo je smrtonosno, sto znaci sa cokoladom se ne treba igrati . Ako uzmemo ovo za osnovu, znacilo bi za psa od 20kg => 130x20=2600mg heobromina. U tamnoj cokoladi je oko 16mg theobromina po gramu cokolade, te slijedi da bi 162.5gr tamne cokolade ubilo psa od 20kg .

Pazite da se pas ne dokopa cokolade, cokoladnih bombona i kakaa u prahu zaboraljenog negdje u kuci, na stolu... ... Ukoliko se to ipak desi i uocite da je pas dirao, idite PODHITNO kod veterinara! Nemojte cekati da simptomi pocnu.

Bilo bi lijepo, ako bi nam neki veterinar ovde objasnio kako se postupa sa psom otrovanim cokoladom... Theobromin nema neki antiproizvod koji bi mogli dati psu da ponisti njegovo dejstvo.
Obicno, ukoliko je pas stigao veterinaru na vrijeme, psu se da neko sredstvo za povracanje, ispira mu se stomak, cirkulacija se pospjesuje davanjem tecnosti intravenozno... Posto oporavak traje jako dugo, moze se desiti da pas za svo ovo vrijeme mora ostati na veterinarskoj klinici ...

Ukoliko je pas uspjesno izlijecen, to trovanje nece ostaviti dalje posljedice... no, ovde kazemo AKO JE izlijecen ...

Dobra zamjena su one male vitaminske "cokoladice" specijalno za pse koje se mogu kupiti u svakom pet-shopu. I bez cokolade se moze zivjeti - bar psi mogu & moraju. To sto mu ne date cokoladu koju "tako mnogo voli" ne znaci da ga ne volite, nego upravo suprotno - da ga volite i da zelite biti s njim jos mnogo godina!
filip89kzs
filip89kzs
Poštovani član
Poštovani član

Broj poruka : 348
Lokacija : Beograd,Karaburma

http://www.filipbgd89.ourpitbulls.com

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu