MojaKinologija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nemacki bokser

3 posters

Ići dole

Nemacki bokser Empty Nemacki bokser

Počalji od Mica Ned Sep 13, 2009 12:13 pm

Standardni br. 144
Datum izdavanja: 14. 04. 1993. Nemacka
Klasifikacija FCI: grupa II-Pinceri i snauceri-molosi i svajcarski pastirski psi
Selekcija 2. Molosi
2.1. Dugoglaki psi sa radnim ispitom

ISTORIJAT:Neposrednim pretkom boksera smatra se mali, odnosno brabantski bulenbeisser. Ondasnji uzgoj bulenbeissera bio je uglavnom u rukama lovca, kojima je sluzio u lovu. Njegov zadatak bio je da divljac koju opkoli psi hajkaci zgrabi i da je cvrsto drzi dok ne stigne lovac i ne usmrti plen. Za ovaj zadatak pas je morao imati sto siru gubicu sa sirokim rasporedom zuba, da bi mogao zaista cvrsto da zagrize i cvrsto drzi lovinu.
Svaki bullenbeissel koji je imao ove odlike, bio je podoban za svoj zadatak i koristio se u uzgoju koji je ranije sprovodjen samo na osnovu rada i primene psa. Tako je pokrenut proces uzgoja kroz koji je dobijen pas siroke i prcaste pecurke.

OPSTI IZGLED:Bokser je srednje velik, robustan kratkodlaki pas kratkog, kvadraticnog tela i jakih kostiju. Muskultura je suva snazno razvijena i plasticno izradjena. Pokreti su mu zivahni puni snage i plemenitosti. Bokser ne sme biti nezgrapan ni tezak, kao ni slabasan ili lagan.

PROPORCIJE:
a) Duzina tela prema visini grebena-gradja je kvadraticna, sto znaci da granicne linije, horizontala na ledjima i vertikale spustene do podloge sa vrha plecke, odnosno sa spica sedne kosti formiraju kvadrat.
b) Dubina grudi prema visini grebena-grudi dostizu do laktova. Dubina grudi iznosi polovinu visine grebena.
c) Duzina nosnika prema duzini glave-odnosi se kao 1:2 ( mereno od vrha nosne pecurke do unutrasnjeg ocnog ugla, odnosno od unutrasnjeg ocnog ugla do vrha potiljcne kosti ).

KARAKTER:Bokser treba da bude jakih nerava, samosvestan, miran i uravnotezen. Njegova narav je od vitalnog znacaja i trazi brizljivo negovanje. Njegova privrzenost i vernost gospodaru i kuci, njegova budnost, kao i neustrasivost i hrabrost kao branioca i zastitnika su poznati od davnina. On je bezopasan u porodici, nepoverljiv prema strancima, vedar i prijateljski raspolozen u igri, ali u ozbiljnim situacijama neustrasiv. Lako ga je obucavati zahvaljujuci njegovoj spremnosti na poslusnost, njegovoj odlucnosti i hrabrosti njegovoj prirodnoj ostrini i sposobnosti da oseca mirise. Njegova skromnost, cistoca i urednost cine ga prijatnim i dragocenim porodnicnim psom, psom za pratnju. Njegov karakter je cestit, bez dvolicnosti ili podmuklosti i u dubokoj starosti.

GLAVA:Ona daje bokseru karakteristican izgled. Mora biti u dobrom odnosu prema telu i ne sme izgledati niti prelako niti pretesko. Gubica treba da budi sto sira i sto mocnija. Lepota glave pociva na harmonicnim proporcijama gubice i lobanjskog dela glave. S koje god strane glava se posmatrala, spreda, odozgo ili sa strane gubica uvek mora biti u dobrom odnosu sa lobanjom to jest nikad ne sme izgledati premala. Glava treba da bude suva, dakle bez nabora. Uobicajeno je da se na celu stvore nabori kada su usi podignute, ili kada usi nisu kupirane, pri povisenoj paznji. Sa obe strane od korena nosa spustaju se naznaceni nabori. Tamna maska ogranicena je na gubicu i mora ostro odudarati od boje glave, tako da izraz lica ne deluje mracno.

LOBANJA:Celo treba da bude sto je moguce uze i uglasto. Ono je lako zaobljeno, niposto ne kuglasto ili kratko, niti pljosnato i presiroko. Teme ne sme biti previsoko. Ceona brazda je tek lako neznacena, ne sme biti duboka, posebno ne medju ocima.

STOP:Celo obrazuje s nosnikom naznacen prelaz. Nosnik ne sme buldogoliko biti utisnut u celo, ali ne sme biti ni padajuci.

OBRAZI:Obrazi su razvijeni u skladu sa snaznim vilicama, pa ipak nisu suvise naglaseni. Oni u blagom luku prelaze u gubicu.

NJUSKA:Njuska je mocna razvijena u sve tri dimenzije, dakle nije ni siljasta ni uska, ni kratka ni plitka. Njen oblik zavisi od oblika vilice, polozaja ocnjaka i osobina labrnja.
Ocnjaci moraju biti sto razmaknutiji i dobre duzine, tako da je prednja povrsina gubice siroka, gotovo kvadraticna i sa nosnikom obrazuje tup ugao. Spreda gornja usna lezi svojom ivicom na ivici donje usne. Nagore zakrivljeni deo donje vilice sa donjom usnom koju zovemo bradom, ne sme previse prelaziti gornju usnu, ali jos manje sme da nestane pod njom, vec se mora jasno ocrtavati kako spreda tako i sa strane.
Ocnjaci i sekutici donje vilice ne smeju se videti kada je gubica zatvorena. Usek na gornjoj usni je dobro vidljiv.

USNE:Usne upotpunjuju oblik gubica. Gornja usna je debela i razvijena. Ona spreda ispunjava prazninu koja nastaje zbog duzine donje vilice.

NOS:Nos je sirok i crn, sasvim lako prcast, sirokih nosnih otvora. Vrh nosa lezi nesto vise od korena nosa.

ZUBALO:Donja vilica prelazi gornju i lako je zakrivljena na gore. Bokser je predgrizac. Gornja vilica je sirokom bazom usadjena na lobanjski deo i jedva se malo suzava prema napred. Zubalo je snazno i zdravo. Sekutici su postavljeni ravnomerno u pravoj liniji, dok se ocnjaci nalaze medjusobno daleko udaljeni i dobre su duzine.

OCI:Tamne oci ne smeju biti premale, niti izbuljene, kao ni duboko usdjene. Izraz odaje energiju i inteligenciju, no ne sme biti preteci niti napadan. Ivica kapka mora imati tamnu boju.

USI:Visoko postavljene kupirane u vrh, srazmerno duge i uspravno nosene, u bazi ne presiroke. Nekupirane usi imaju prikladnu duzinu pre su male nego velike, tanke, postavljene su sa obe strane u najvisoj tacki lobanje, daleko su medjusobno razmaknute. U mirovanju leze uz obraze. Kada je pas na oprezu, usi treba da s jednim jasnim naborom padaju prema napred.

MANE:Nedostatak plemenitosti i izrazajnosti, mracno lice, glava pincera ili buldoga, balavost, pokazivanje zuba ili jezika, spicasta ili prelaka gubica, padajuci nosnik, kozast ili suzen nos, svetla nosna pecurka, tzv. orlovo oko, nepigmentisani kapak, lose kupirane usi, ruzno uvo, uglasta donja vilica, ovalni raspored zuba, lose smesteni zubi, slabo izgradjeni zubi, lose zubalo usled bolesti.

VRAT:Gornja linija vrata spusta se u elegantnom luku sa dobro istaknutim spojem glave prema grebenu. Vrat treba da bude izdasne duzine, okrugao, snazan, misicav i suv.

MANE:Kratak, debeo vrat, labava koza na vratu ( podgusnjak ).

PREDNJE NOGE:Prednje noge moraju spreda gledano, biti ravne, medjusobno paralelne i imati lake kosti.

PLECKE:Duge i kose, cvrsto pripojene uz trup, ne smeju biti previse misicave.

NADLAKTICE:Duge, sa lopaticom obrazuje prav ugao.

LAKTOVI:Ne smeju biti suvise pritisnuti na grudni kos, ali ni odstojeci.

PODLAKTICE:Vertikalna duga i suvo misicava.

SAPLJE:Snazan, dobro naznacen ali ne nabreklo.

DOSAPLJE:Kratko, skoro vertikalno u odnosu na podlogu.

SAPE:Male, okrugle, zatvorene, debelih jastucica s cvrstim tabanima.

MANE:Francuski stav, labave lopatice, labavi laktovi, slab zglob saplja, zecije sape, pljosnata rasirena sapa.

TELO:Kvadraticno, trup lezi na jakim ravnim nogama.

GREBEN:Treba da bude naglasen.

LEDJA:Treba da budu ukljucujuci i labinski deo ledja, cvrsta, ravna, siroka i jako misicava.

SAPI:Lako nagnute, neznatno zaobljene i siroke. Karlica treba da bude duga i narocito kod zenki siroka.

GRUDNI KOS:Dubok, doseze do laktova. Dubina grudi iznosi polovini visine do grebena. Dobro izrazene podgrudi. Rebra su dosta zaobljena ali i ne naglaseno okrugla, pruzaju se daleko unazad.

DONJA LINIJA:Tece u elegantnom luku unazad. Kratke, cvrste, lako pribrane slabine.

MANE:Presirok i uzak front, viseci trup, sarenasta ledja, slaba ledja, dug, uzan jako uvucen slabinski deo ledja, slaba povezanost sa sapama, izdignute slabine, strme sapi, uska karlica, viseci trbuh, usukane slabine.

ZADNJE NOGE:Vrlo misicave, muskultura je tvrda i vrlo plasticno istaknuta. Gledano od pozadi, zadnje noge treba da budu prave.

NATKOLENICA:Duga i siroka. Ugao zgloba kuka i kolena po mogucstvu tupi.

KOLENO:U osnovi polozaju treba da se pruza ka napred, ali tako da ga jos dodiruje zamisljena vertikala povucena sa kvrge zgloba kuka prema podlozi.

POTKOLENICA:Vrlo misicava.

SKOCNI ZGLOB:Snazan, dobro naznacen, ali ne nabrekao. Ugao iznosi oko 140 stepeni.

DOSAPLJE:Kratko sa nagibom od 95-100 stepeni prema podlozi.

SAPE:Nesto duze nego prednje, zatvorene, debelih jastucica sa cvrstim tabanima.

MANE:Slaba muskultura, nedovoljno ili previse zatvoreni uglovi nogu sabljaste noge, O-stav zadnjih nogu, kravlji stav, uzani skocni zglobovi, zecije sape, pljosnate rasirene sape.

REP:Usadjen vise visoko nego nisko, kratko kupiran i uspravno nosen.

MANE:Niska usadjenost.

KRETANJE:Zivahno, puno snage i plemenitosti.

MANE:Gegav korak, slab iskorak i ukrucenost.

KOZA:Suva, elasticna, bez nabora.

DLAKA:Kratka, tvrda, sjajna i prilegnuta uz telo.

BOJA:Zuta ili tigrasta. Zuta se javlja u razlicutim tonovima, od svetlo zute do tamno jelenje crvene, pa tigrasti varijetet nijanse,koje su na sredini ( crvenozuta ). Crna maska. Tigrasti varijetet ima na zutoj osnovi neizmenicno postavljanje tamne ili crne pruge, koje se pruzaju u pravcu rebara. Osnovna boja i pruge moraju se medjusobno jasno razlikovati. Bele oznake nisu u osnovi za odbacivanje, one mogu biti vrlo odgovarajuce.

MANE:Maska koja prejako prelazi preko gubice, kao i premalo izrazena tigravost. Prljava osnovna boje. Ne lepe bele oznake, potpuno ili polovicno bela glava. Druge boje ili takva osnova boja, gde je vise od 1/3 povrsine tela bele boje.

VISINA:Merena od grebena uz lakat do tla, muzijaci 57-63 cm, a zenke 53-59 cm.

MASA:Muzijci preko 30 kg. ( za psa visokog oko 60 cm. ), zenke oko 25 kg. ( za kuju visoku oko 56 cm, ).

N.B. Muzijaci moraju imati dva ocigledno normalno razvijena testisa koji su u potpunosti spusteni u skrotum.
_________________
Mica
Mica

Broj poruka : 1
Lokacija : Vranje-Srbija

http://www.delpontebianco.rs

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pon Sep 21, 2009 10:27 am

Evo malo detaljnije o pasmini
Podrijetlo pasmine:
Sama pasmina datira iz 1850. godine kada je stvorena u Münchenu križanjem BULENBEISERA (mostifa) i buldoga. Samo ime Bullenbeiser u prijevodu znači BULL=bik i beiser=gristi, što nas navodi da se je ta vrsta pasa koristila u borbi s bikovima kao i za lov na medvjede. Jasno je da su se za ovu namjenu mogli koristiti samo psi izuzetne snage, hrabrosti, izdržljivosti kao i snažnog ugriza.

željeći poboljšati neke od njegovih osobina križali su ga s buldogom, pasminom koja se uzgajala u Engleskoj od XII. stoljeća za arenske borbe takoder s bikovima. Psi su u što kraćem vremenu trebali oboriti bika, uhvativši ga za njušku i tako ga držati dok ne iskrvari i klone od iznemoglosti. Za takvu vrstu pogodniji su bili psi nižeg rasta, snažnih čeljusti, širokog prsnog koša.



Samim križanjem gore navedenih pasmina dobilo se veći i snažniji pas od buldoga, snažnije glave, teže građe, te bijelinom koja se i danas proteže u uzgojnim linijama. Spoljošten nos, razvučeni zubi, nabijena figura odavali su izgled psa koji je odavao strah. Ubrzo je stekao atribut nepobjedivog psa. Naročita popularnost uživali su kod čuvara zatvora, trgovaca stokom, a zbog neobičnog izgleda i kod putujućih umjetnika i cirkusanata.

Ime Boxer prvi put se spominje u knjizi g. Beckmana "Povijest i opis pasa s kraja XIX stoljeća". Ocem pasmine smatra se kinolog Freidrich Roberth koji veliku pažnju posvećivao psihičkim osobinama svojih pasa. Zahvaljujući njemu bokser je zadržao svoje izvorne karakterne osobine, koje ga i danas krase i čine osobitim. Križajući jednog Njemačkog i jednog Engleskog psa dobio je psa koji se razlikovao od tadašnjeg Bullenboissera, ali je zadržao kompaktnost građe, snagu i uz to se odlikovao još elegancijom. Imao je lijepu glavu, snažnu gubicu, kratak trup i izuzetno dubok i prostoran prsni koš. Ubrzo je bokser stekao mnoge obožavaoce, a kruna svega toga je bilo osnivanje Deutscher Boxer kluba 1897. godine sa sjedištem u Münchenu. Iste godine izdan je standard pasmine koji je 1902.i 1905. godine doživio neke preinake, te taj standard još i danas vrijedi.
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pon Sep 21, 2009 10:28 am

Izmjenjeni standard

FCI- standard
N°144 / 10. 04. 2002 / GB BOXER
( Deutscher Boxer )

Zemlja porijekla: Njemacka
Datum objavljivanja vazeceg standarda: 13.03.2001
Upotreba: Pas za pratnju , zastitu i rad.
FCI nomenklatura:
Grupa 2 Pinceri i snauceri - Molosoidne pasmine - Svicarski planinski psi i ostale pasmine.
Sekcija 2.1. Molosoidne pasmine;
dogoliki psi - s radnimispitom.
KRATAK POVIJESNI PREGLED: Mali , tako zvani barbantski bullenbeisseri smatraju se neposrednim precima boksera. U proslosti uzgoj ovih bullenbeissera bio je urukama lovaca kojima su pomagali u gonjenju. Njihov je zadatak bio uhvatiti divljac koju su zaustavili gonici , cvrsto je drzati do dolaska lovca koji ju treba ubiti. Za tu zadacu psi su trebali sto je vise moguce siroke vilice sa siroko rasporedenim zubima kakao bi mogli cvrsto zagristi i sigurno drzati. Za to su najbolje odgovarali bullenbeisseri i zato su ih uzgajali. Prije toga uzimali su u obzir samo radne sposobnosti i uporabnost. Selektivni uzgoj doveo je do pasa sirokih vilica i uzdignutog nosnika.
OPCI IZGLED: Bokser je srednje velicine , glatke dlake , cvrst pas kompaktne kvadraticne grade i snaznog kostura. Misici su gipki , jako razvijeni i izgledom kao isklesani. Kretanje mu je zivahno , energicno , plemenito se drzi. Bokser ne smije biti nezgrapan ili tezak , ali niti ne lagan ili bez tjelesne mase.
VAZNE PROPORCIJE:
a) Duzina tijela / Visina u grebenu:
Kvadraticno graden sto znaci da je vodoravna linija leda okomita na okomicu koja prolazi vrhom ramena i drugu okomicu koja prolazi kroz sjednu kvrgu i time ocrtava kvadratican obris psa.
b) Dubina prsnog kosa / Visina u grebenu:
Prsa dopiru do laktova. Dubina prsiju iznosi polovinu visine psa u grebenu.
c) Duzina nosnog hrbta / duzina glave:
Duzina nosnog hrbta u odnosu prema lubanji treba iznositi 1:2 (mjereno od vrha nosa do unutarnjeg kuta oka , odnosno od unutarnjeg kuta oka do potiljka).
PONASANJE / TEMPERAMENT: Bokser treba biti neustrasiv i samopouzdan , miran i uravnotezen. Temperament je od najvece vaznosti i trazi da se na njega obraca velika pozornost. Cuvena je njegova predanost i odanost vlasniku i cijelom kucanstvu , stalna pozornost , samopouzdanje i hrbost u obrani i zastiti. Potpuno je bezopasan prema svojoj obitelji , ali je nepovjerljiv prema strancima. Vedar, prijateljski raspolozen u igri , neustrasiv je u ozbiljnim situacijama. Lagano se skoluje zbog svoje voljnosti da poslusa , njegove srcanosti i hrabrosti , prirodne ostroumnosti i sposobnosti njuha. Nezahtjevan i cist , on je ugodan ukucan i kao takav dobro prihvacen u obiteljskoj sredini , kao sto je dobar radni pas i cuvar. Karakter mu je povjerljiv , bez zloce i podmuklosti , cak i u starijoj dobi.
GLAVA: Ona bokseru daje karakteristican izgled. Mora biti dobrih proporcija kako tijelo nebi djelovalo prelagano ili pretesko. Njuska mora biti sto je vise moguce siroka i snazna. Sklad glave ovisi o ravnotezi njuske i lubanje. Iz koje god strane gledali glavu , od naprijed , odozgora ili postrance njuska mora uvijek imati pravilne proporcije prema lubanji tj. ne smije nikada djelovati malena. Treba biti glatkih linija , bez nabora. No , prirodni nabori se formiraju na lubanjskom dijelu ukoliko je pas pozoran. Od korijena nosa nabori su uvijek izrazeni prema dolje s obje strane. Tamna maska je ogranicena na podrucje njuske i mora biti u ostrom kontrastu prema boji glave , tako da lice ne djeluje tmurno.
LUBANJSKI DIO: Lubajna: Predio lubanje treba biti sto je moguce vise suh i naglasenih kuteva. Blago je zaobljena , nije okugla i kratka , niti plosnata , ali ne smije biti ni presiroka. Potiljak nije prejako izrazen. Brazda u ceonom dijelu je blago naznacena , ne smije biti preduboka , pogotovo izmedu ociju.
Stop: Celo tvori istaknut stop prema hrbtu njuske. Hrbat njuske nije zabacen prema celu kao kod buldoga , ali ne smije biti u silaznoj liniji prema vrhu nosa.
PREDIO LICA:
Nos: Nos je sirok i crne boje i samo blago isturen prema gore , sa sirokim nosnicama. Vrh nosa je nesto vise postavljen od korjena njuske.
Njuska: Njuska je snazno razvijena trodimenzionalno , nije siljasta niti uska , nije kratka nitit plitka. Oblik njuske odreduju: a) Oblik vilica. b) Polozaj ocnjaka. c) Oblik usnica. Ocnjaci moraju biti medusobno siroko razdvojeni i biti dobre duzine tako da je prednji dio njuske sirok , gotovo kvadratican i tvori tupi kut prema nosnom hrbtu. Sprijeda rub gornje usnice polozen je na rub donje usnice. Dio donje vilice s donjom usnicom zavijenom prema gore , zvan brada , ne smije biti izrazeno isturen ispred gornje usnice gledano od naprijed. Ne smije niti biti zakriven usnicom , vec lijepo naznacen od naprijed i sa strane. Ocnjaci i sjekutici donje vilice ne smiju se vidjeti kad su usta zatvorena, niti se smije pokazivati jezik. Sredisnja brazda na gornjoj usnici (philtrum) je jasno vidljiva. Usnice: Usnice upotpunjuju oblik njuske. Gornja usnica je debela i mesnata i ispunjava prostor koji tvori predgiz donje vilice , a pridrzavaju je donji ocnjaci.
Vilice / Zubi: Donjavilica isturena je ispred gornje vilice i blago je povijena prema gore. Bokseri imaju predgriz. Gonja vilica je siroka na dijelu gdje se spaja s lubanjskim dijelom , a blago se suzava prema naprijed. Zubi su snazni i zdravi. Sjekutici su sto je vise moguve ujednaceni u nizu , postavljeni u ravnoj liniji Ocnjaci medusobno siroko postavljeni i veliki.
Obrazi: Obrazi su razvijeni proporcionalno snaznim vilicama bez da su neumjereno izboceni. Stapaju se s njuskom blagom zaobljenom linijom.
Oci: Tamne oci nisu malene , niti izbocene , a niti preduboko usadene. Izrazavaju inteligenciju i energiju, ne smiju djelovati prijetece ili ostro. Rubovi ocnih kapaka moraju biti tamni.
Usi: Prirodne usi su odgovarajuce velicine. Usadene su medusobno siroko razmaknuto na najvisem dijelu lubanje.Kad je pas opusten vise uz obraze i okrecu se prema nazad s izrazenim naborom posebno ako je pas pozoran.
VRAT: Gornja linija cini elegantan luk od jasno naznacenog vrha vrata do grebena.Prilicne je duzine ,okrugao, snazan i misicav.
TIJELO: Kvadraticno tijelo postavljeno je na cvrste, ravne noge..
Greben: Treba biti izrazen.
Leda: Zajedno sa slabinama trebaju biti kratka, cvrsta, ravna, siroka i misicava.
Sapi: Blago koso polozene, siroke i samo blago zaobljene. Zdjelicna kost treba biti dugacka i siroka, pogotovo kod zenki.
Prsa: Duboka, dostizu do laktova. Dubina prsa iznosi polovicu visine psa u grebenu. Dobro formirano pretprsje.
Donja linija: Dize se prema straznjem dijelu u elegantnoj liniji. Kratke, gipke trbusne slabine su blago uvucene.
REP: Nasaden vise visoko , nego nisko. Ostavlja se u prirodnoj duzini.
UDOVI
PREDNJI UDOVI: Prednje noge gledano od naprijed su paralelne i imaju jake kosti .
Ramena: Dugacka i koso polozena, cvrsto povezana s tijelom. Ne smiju biti preteska.
Nadlaktica: Dugacka, pod pravim kutem prema lopatici.
Lakat:Niti preusko postavljen prema prsnom kosu,niti izbacen.
Podlaktica: Okomita, dugacka, misici jasnih, glatkih linija.
Zglob dosaplja (Carpus): Snazan, dobro izrazen, ali ne pretjerano.
Dosaplje (Metacarpus): Kratko, gotovo okomito na tlo.
Prednje sape: Male, okrugle, zbijene, mesnatih i tvrdih jastucica.
STRAZNJI UDOVI: Jako misicavi, misici tvrdi poput cigle i vidlijvi pod kozom.
Straznje noge: Gledano od odostraga ravne.
Bedro: Dugacko i siroko. Kutovi kuka i koljena su otvoreni, ali sto je menje moguce.
Koljeno: U stavu toliko je polozeno prema naprijed da vrh koljena dotice zamisljenu okomicu koja se spusta od vrha kuka prema tlu.
Potkoljenica: Jako misicava.
Skocni zglob: Snazan i jako izrazen, ali bez pratjeranosti. Pod kutom od otprilike 140°.
Straznje dosaplje (Metatarsus): Kratko, blago koso, pod kutom od 95-100° prema tlu.
Straznje sape: Malo duze od prednjih sapa, zbijene, mesnatih i tvrdih jastucica.
HOD/KRETANJE: Zivahno, puno snage i plemenitosti.
KOZA: Suha, elasticna, bez nabora.
POKROV
DLAKA: Kratka, tvrda, sjajna, prilegnuta.
BOJA: Zuti ili tigrasti. Zuta dolazi u raznim nijansama od svijetlo zute do tamne jelenje crvene, ali naj privlacnije su nijanse srednjeg inteziteta (crvenozuta). Crna maska. Tigrastu boju cine razlicite nijanse podloge od svijetlo zute do tamne jelenje crvene sa prugama tamne ili crne boje koje se pruzaju poralelno s rebrima. Pruge se moraju jasno isticati na boji podloge.
VELICINA I TEZINA:
Visina u grebenu: Psi: 57-63 cm, Zenka: 53-59cm.
Tezina: Psi preko 30kg kad je visina otprilike 60cm. Zenke oko 25kg kad je visina otprilike 56cm.
GRESKE: Svako odstupanje od karakteristika navedenih u standardu, kaznjava se, a ozbiljnost greske se odreduje u tocnom omjeru prema intezitetu njezine izrazenosti.
Ponasanje/Temperament: Aagresivnost, zla narav, podmuklost, nepovjerljivost, pomankanje duha, pretjerana plahost.
Glava: Pomankanje plemenitosti i tipicnog izrazaja, turobno lice, glava u tipu pincera ili buloga. Pretjerana slinavost, zubi ili jezik vidljivi. Njuska presiljasta ili slaba. Nosni hrbat koji pada. Djelomicno nepigmentiran nos, nosnik blijede boje. Tzv. "jastrebovo oko", pomankanje pigmenta na vijedama.
Kod nekupiranih usiju: Odstojece, poluuspravljene ili uspravljene usi, ruzino uho.
Medusobno iskrivljene vilice, koso polozeni zubi, nepravilan polozaj zubiju, slabi zubi i nezdravi zubi zbog bolesti.
Vrat: Kratak, debeo i s labavom kozom pod grlom.
Tijelo: Front presirok i prenisko nad tlom. Opusteno tjelo, saranasta ili uleknuta leda. Slabe, dugacke, uske opustene slabine. Tijelo slabo pribrano. Povijene slabine, strme sapi. Uska zdjelica, plitke trbusne slabine, viseci trbuh.
Rep: Nisko nasaden, sa zavinucem na kraju repa.
Prednje noge: Francuski stav, labava ramena, labavi laktovi, slaba dosaplja, zecije sape, plosnate sape rasirenih prstiju.
Straznje noge: Slabih misica. Previse ili premalo zatvoren kut, prenisko postavljen skocni zglob, dosaplja bacvastog ili kravljeg stava, uskog stava, sa caporcima, zecije sape, plosnate sape rasirenih prstiju.
Kretanje: Ljuljajuce, nedovoljnog iskoraka, devin hod, ukocen hod.
Boja dlake: Maska koja se proteze preko njuske i dalje. Pruge koje su medusobno preblizu ili su previse rijetke. Mrljasta boja pozadine. Mijesanje boja. Neprivlacne bijele oznake kao npr. cijela glava bijela ili bjelina samo na jednoj strani glave. Druge boje ili bijela boja koja se rasprostire vise od jedne trecine tijela psa.
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pon Sep 21, 2009 10:28 am

Legenda o Bokseru

Kada je Bog stvorio svijet, petog dana je odredio ko će biti " ko " u životinjskom svijetu. Od materijala koji je imao pravio je: velike, srednje i male, zatim dugoglake, kratkodlake, a po boji je slagao razne varijacije od jednobojnih do višebojnih. Umorivši se, na kraju dana, a posmatrajući zadovoljno posao koji je obavio, uze da od preostalog materijala napravi još jednu rasu koja će po svemu biti različita od ostalih. Rečeno-učinjeno. Htio je da napravi najplemenitijeg najljepšeg psa, blage naravi. A pošto je on, Bog, i to za njega nije bio nikakav problem, uze malo gline, u stvari baš onoliko koliko mu treba, pa učini tako lijepog životinjskog stvora idealnih proporcija i na kraju mu reče: " bićes najlepši i najbolji od svih "-što je ovome veoma imponiralo. Bio je to stvarno prekrasan pas. Posto je od Boga čuo da će biti neustrašiv i u svemu " naj " on onako nejak krenu pun sebe da se dokazuje. I tako u jurnjavi i općem metežu od silnog dokazivanja i pokazivanja on udari svojom još neočvrslom glavom u stijenu i spljošti njušku koja nije u prvoj verziji bila kao današnja.
Tako tužan ode na svoje mjesto i požali se Bogu. Ovaj mu odgovori smiješeći se: " Sam si kriv, neću te kazniti. Neka ti ovo bude dovoljna opomena ". Onda se okrenu i promrmlja sebi u bradu: " Pa i ovako si lijep, ali bolje da ti to ne kažem, to će sigurno primjetiti oni sa kojima budes živio ".
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pon Sep 21, 2009 10:28 am

Kako nastaju bijeli boxeri?


Prvo razbijmo bilo kakvo nerazumijevanje – megafon bijela nije boja kod boxera. Jedina boja kod boxera je žuta (eng. Red). Tigrasti boxeri su oni koji imaju pruge preko žute osnovne boje, ali u biti su žuti sa prugastim uzorkom. Boxeri mogu imati cijelo tijelo obojeno, sa malom bjelinom na prsima, takve boxere nazivamo „solid“ boxerima. Boxeri mogu imati bjeline na nogama, njušci, vratu i trbuhu, a takve nazivamo „flashy“ boxerima. Bijeli boxeri su oni čije se bjeline protežu preko velikog područja na tijelu, i to ih čini „previše obilježenima“ prije nego da su krive boje. Standard takve „previše obilježene“ bijele boxere diskvalificira sa svih izložbi, jer je po standardu dozvoljeno da bjeline ne smiju prelaziti jednu trećinu cijelog tijela. Bijeli boxeri nisu albino – albinizam se ispoljava kao totalni manjak pigmenata stanica kože. Svi bijeli boxeri imaju neke točke pigmentacije na nosu, očnim opnama i usnicama, i ogromna većina njih ima mrlju (da to tako kažem) boje na glavi. Neki bijeli boxeri imaju smeđe oči, neki plave, prava albino opna bi se pojavila u pink boji te očni iris ne bi bio pigmentiran uopće.

Postoje samo dva gena kod boxera koja su odgovorna za postojanje ili za tkz. višak bijelina. „S“ gen je od „solid“ boxera. „Sw“ gen je od „flashy“ boxea. Boxer koji ima jako malo ili uopće nema bjelina(fenotip-ispoljavanje genotipa na vanjskom izgledu) naziva se „solid“ i njegov genotip je „SS“. Boxer u čijem fenotipu sudjeluju veća područja bijelih oznaka naziva se „flashy“ i njegov genotip je „SSw“. Boxer čija je cijela vanjština bijela (fenotip) bijela ima genotip „SwSw“.


Zašto neki uzgajivači ipak dobiju bijele štence u leglu iako ne koriste bijele boxere u parenju? Istina je da eliminacija bijelih boxera iz parenja ne bi spriječila pojavu bijelih štenaca!

Formula zubi kod boxera


Jedno od najčešćih pitanja povezano uz boxere je formula njihovih zubi. Gotovo uvijek uz dobrog rasnog psa na raznim web-stranicama uzgajivača i vlasnika stoje neka zbunjujuća slova. Zapravo, formula zubi je jednostavna i laka za razumjeti. Svaka formula se sastoji od tri dijela – broj popraćen sa dva slova, npr. 1aB, 2cM ili 1dE – i koristi se za opisivanje relativnog položaja boxerovih osam prednjih donjih zubi – dva očnjaka i 6 sjekutića – i raspona ugriza. Zubna formula je važna kod uzgajanja boxera i uvijek bi se trebala uzeti u obzir kod donošenja odluke o parenju. Zubna formula pojedinog psa je bitna za njegovu vanjsku „šminku“ i koristi se kao alat za određivanje radnog potencijala psa.
Prvi dio – broj
Broj može biti 1 ili 2 i odnosi se na poredak prednjih zubi na donjoj čeljusti. Ako su sjekutići i očnjaci smješteni na istoj liniji broj će biti 1. ako su sjekutići smješteni malo ispred očnjaka biti će 2. 1 je poželjno, iako je 2 češće u modernoj populaciji.

Drugi dio – prvo slovo
Slovo može biti A, B, C, D ili E (A je najpoželjnije, B malo manje itd.) i odnosi se na smještaj sjekutića u međusobnom odnosu. Kada su sjekutići smješteni u ravnoj liniji to je A, i to je najpoželjnija struktura. B je kad su dva središnja sjekutića malo ispred ostalih. C je kad su dva centralna sjekutića smještena malo iza ostalih. D je kad su sjekutići poredani kaotično u stilu šahovskih figurica. Ako sjekutići formiraju kružnu liniju između dva očnjaka to je E i nije poželjno.

Treći dio – drugo slovo
Drugo slovo može biti B, M ili E i odnosi se na raspon ugriza, ili, općenito na razmak između dva donja očnjaka. B je veliki (B – big), širok ugriz i veoma je poželjan; M je srednji (M – medium) i prihvatljiv je; i E je uzak, on je nepoželjan

Tekst preuzet sa pasoddy.com
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pon Sep 21, 2009 10:29 am

Prehrana

Anatomski gledano, po gradi zglobova i probavnog trakta pas je jos uvijek grabezljivac. Rado zakopava kosti u nekom skrovitom kutu, iako je sit, jer ga hranimo svaki dan. Pohlepno guta hranu i cesto nezna koliko moze pojesti, a posebno pohlepni psi uopce nemaju mjere pa, iako nisu bolesni povracaju. Psu nije tesko povracati jer su misici koji prijece izlaz hrane iz zeluca u jednjak vrlo opusteni te on pri povracanju ne trpi kao mi. Prema nekim autorima pas ce cesto pojesti hranu koju je zakopao, premda ona zaudara, to mu ne skodi. Zakopano meso sazrije, ne pokvari se, sto nije isto kao kada se pokvari u hladnjaku. Moje je misljenje da psu ne bi nikako trebali dopustati da jede takvo meso ili ili bilo kakvu strvinu iz nekoliko razloga:
- nikada neznamo kako ce pas reagirati na tu hranu pa se moze desiti da povraca, sto nikako nije ugodan prizor, pogotovo ako pas boravi u kuci,
- psu odvratno zaudara iz ustiju,
- jednostavno nije igijenski,
- poznato je da bokseri imaju problema s probavom pa zbog toga mogu imati plinove.
Hrana koja se pokvari u hladnjaku je opasna za psa, ne samo zbog bakterija, koje mogu izazvati ozbiljne probavne smetnje, nego i zbog stetnih plijesni koje mogu dovesti do oboljenja jetre ili upale zivaca. U dnevnom obroku mora biti od 25% do 50% bjelancevina. Druga polovica se sastoji od biljne hrane, ugljikohidrati ne bi trebali prelaziti 45% , te masnoca najmanje 5% +, ovisno o potrosnji energije. Kemijski gledano hrana se sastoji od ugljikohidrata, bjelancevina, vitamina, ninerala i masnoca.
Tijelo dobivenu energiju mijenja u druge oblike energije:
- u topline - tijelo psa mora biti ugrijano na 38.5° C,
- u kemijsku energiju - za rast organizma i obnavljanje mrtvih stanica,
- u mehanicku, odnosno za kretanje.
Kolicine energije mjerimo po kolicini toplote koju tijelo od nje dobije (Joul). Masnoce imaju najvecu energetsku vrijednost. Jedan gram masnoce sadrzi 39J ( 9,4 Kcal ). Ugljikohidrati imaju nesto nizu energetsku vrijednost - oko 17J ( 4,2 Kcal ), u jednom gramu. Suvisna energija se pretvara u masno tkivo te dolazi do debljanja.
Za normalan rad organizma, kada pas miruje, mora dobiti odredenu kolicinu enrgije.
Dvostruko vise energije potrebno je da psu omoguci kretanje bez napora, dok kolicina energije koju treba radni pas ovisi o naporu. Radni psi trebaju dvostruku ili trostruku kolicinu energije za odrzavanje organizma. Posebena kategorija su zenke koje su skotne ili dok doje jer trebaju vise energije od radnih pasa, te stenci koji energiju trose na rast. Vecina vlasnika nedovoljno brine o kondiciji svog psa, a poznato je da se bokseri moraju puno kretati, ne samo zbog zdravlja nego i zbog misicne mase.
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pon Sep 21, 2009 10:30 am

Nemacki bokser Image010Tijelo (prema slici): 1. tipično tijelo, 2. nadgrađen stražnji dio i spuštene sapi, 3. sedlasta leđa, 4. neravna crta leđa, 5. povijena leđa
Šape: Kratke, čvrste, okrugle, mačje. Stražnje noge: Jakih, snažnih i mišićavih bedara, dobrih kuteva.
Nemacki bokser Image011
1. dobri kutevi, 2. zatvoreni kutevi, 3. zatvoreni kutevi došaplja
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pon Sep 21, 2009 10:30 am

Nemacki bokser Boxer_proportions
Nemacki bokser BoxerglavaOblici glave: 1. tipična glava, 2. ravno čelo, kratka njuška, 4. nedostatna donja čeljust, 5. zaobljeno čelo, 6. sedlast nosnik, 7. strmo čelo (prikazano na slici)
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od sanda734 Čet Sep 24, 2009 3:58 pm

JEL JOS UVEK DOZVOLJENO DA BOKSER NEMA P1 TJ PRVI PREMOLAR
sanda734
sanda734

Broj poruka : 4

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od sanda734 Čet Sep 24, 2009 3:58 pm

zlays IMAS LI MOZDA CELU KNJIGU U PDF U
sanda734
sanda734

Broj poruka : 4

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od sanda734 Čet Sep 24, 2009 4:01 pm

Nek mi se jave svi koji imaju pse koji u rodovniku imaju mi vi si ili casandra casie of bloody blue
sanda734
sanda734

Broj poruka : 4

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Čet Sep 24, 2009 11:06 pm

Nemam cijelu knjigu
(Nek mi se jave svi koji imaju pse koji u rodovniku imaju mi vi si ili casandra casie of bloody blue)
zašto da se jave? jel imaš probleme neke??
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od sanda734 Čet Sep 24, 2009 11:36 pm

ok reci naslov pa da je pojurimo
sanda734
sanda734

Broj poruka : 4

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pet Sep 25, 2009 5:15 pm

kako stojite sa slovenskim jezikom? Question
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pet Sep 25, 2009 5:34 pm

Za objašnjavanje mehanike ugriza boksera, a i drugih pasa, koristit ću se općepoznatim zakonom poluge. Umnožak sile i kraka naziva se moment sile: m=Fd. Smanjenjem kraka sile smanjuje se i njezin moment. Ugriz kod boksera možemo usporediti sa stiskom kirurške pincete (vidi sliku). Jasno je da će poluga biti efikasnija ako se sila primjenjuje dalje od oslonca O, odnosno što je njen krak duži. Kod boksera oslonac predstavlja temporo-mandibularni zglob, mjesto djelovanja sile F hvatište žvačnih mišića, a zupci kirurške pincete predstavljaju sjekutiće i očnjake.
Dok su boxeri sa bijelim čarapicama, ogrlicama definitivno flashy, i boxeri bez bijelih oznaka na nogama i licu su određeni kao solid, kako možemo razlikovati solid boxera i boxera sa jako malo flashy oznaka? Takvi psi izgledaju gotovo jednako: par bijelih prstiju, bijela prsa. Uvijek im pogledajte stražnju stranu vrata da otkrijete istinu. Ako se na vratu nalazi samo jedna bijela dlaka pas je flashy. Ako nema bijelih oznaka pas je solid. Ako još uvijek niste sigurni pitajte uzgajivača da li je vaš pas rođen sa bijelom flekicom na pozadini vrata, često te flekice ako su jako male nestaju kad štene navrši 2-3 mjeseca, ako je onda je flashy. Kada odredite da li je vaš pas flashy ili solid možete odrediti primjerenog partnera za parenje. Boxeri koji su flashy mogu reproducirati bijele štence dok dva solid psa ne mogu, to je već genetika i o tome mogu napisati drugi tekst.
razbijmo bilo kakvo nerazumijevanje – bijela nije boja kod boxera. Jedina boja kod boxera je žuta (eng. Red). Tigrasti boxeri su oni koji imaju pruge preko žute osnovne boje, ali u biti su žuti sa prugastim uzorkom. Boxeri mogu imati cijelo tijelo obojeno, sa malom bjelinom na prsima, takve boxere nazivamo „solid“ boxerima. Boxeri mogu imati bjeline na nogama, njušci, vratu i trbuhu, a takve nazivamo „flashy“ boxerima. Bijeli boxeri su oni čije se bjeline protežu preko velikog područja na tijelu, i to ih čini „previše obilježenima“ prije nego da su krive boje. Standard takve „previše obilježene“ bijele boxere diskvalificira sa svih izložbi, jer je po standardu dozvoljeno da bjeline ne smiju prelaziti jednu trećinu cijelog tijela. Bijeli boxeri nisu albino – albinizam se ispoljava kao totalni manjak pigmenata stanica kože. Svi bijeli boxeri imaju neke točke pigmentacije na nosu, očnim opnama i usnicama, i ogromna većina njih ima mrlju (da to tako kažem) boje na glavi. Neki bijeli boxeri imaju smeđe oči, neki plave, prava albino opna bi se pojavila u pink boji te očni iris ne bi bio pigmentiran uopće.

Postoje samo dva gena kod boxera koja su odgovorna za postojanje ili za tkz. višak bijelina. „S“ gen je od „solid“ boxera. „Sw“ gen je od „flashy“ boxea. Boxer koji ima jako malo ili uopće nema bjelina(fenotip-ispoljavanje genotipa na vanjskom izgledu) naziva se „solid“ i njegov genotip je „SS“. Boxer u čijem fenotipu sudjeluju veća područja bijelih oznaka naziva se „flashy“ i njegov genotip je „SSw“. Boxer čija je cijela vanjština bijela (fenotip) bijela ima genotip „SwSw“.


Zašto neki uzgajivači ipak dobiju bijele štence u leglu iako ne koriste bijele boxere u parenju? Istina je da eliminacija bijelih boxera iz parenja ne bi spriječila pojavu bijelih štenaca!

Standard boxera: „Tamno smeđe, srednje veličine, bademastog oblika, inteligentnog, živahnog i uvijek budnog pogleda. Pogled mu je, kao što je netko rekao: "kao suca, strog, ali pravedan, inteligentan i odlučan". Moraju biti okružene tamnom dlakom“

Boja očiju boxera trebala bi biti što tamnija, i nikako svjetlija od pozadine. Svjetlije oči kvare tipični izraz boxera čineći njegov izgled prodornim. Neki europski autori pronašli su povezanost kod inteziteta boje očiju i vitalnosti psa. Žute oči su greška kod većine pasmina.

Jedno od najčešćih pitanja povezano uz boxere je formula njihovih zubi. Gotovo uvijek uz dobrog rasnog psa na raznim web-stranicama uzgajivača i vlasnika stoje neka zbunjujuća slova. Zapravo, formula zubi je jednostavna i laka za razumjeti. Svaka formula se sastoji od tri dijela – broj popraćen sa dva slova, npr. 1aB, 2cM ili 1dE – i koristi se za opisivanje relativnog položaja boxerovih osam prednjih donjih zubi – dva očnjaka i 6 sjekutića – i raspona ugriza. Zubna formula je važna kod uzgajanja boxera i uvijek bi se trebala uzeti u obzir kod donošenja odluke o parenju. Zubna formula pojedinog psa je bitna za njegovu vanjsku „šminku“ i koristi se kao alat za određivanje radnog potencijala psa.

Prvi dio – broj
Broj može biti 1 ili 2 i odnosi se na poredak prednjih zubi na donjoj čeljusti. Ako su sjekutići i očnjaci smješteni na istoj liniji broj će biti 1. ako su sjekutići smješteni malo ispred očnjaka biti će 2. 1 je poželjno, iako je 2 češće u modernoj populaciji.

Drugi dio – prvo slovo
Slovo može biti A, B, C, D ili E (A je najpoželjnije, B malo manje itd.) i odnosi se na smještaj sjekutića u međusobnom odnosu. Kada su sjekutići smješteni u ravnoj liniji to je A, i to je najpoželjnija struktura. B je kad su dva središnja sjekutića malo ispred ostalih. C je kad su dva centralna sjekutića smještena malo iza ostalih. D je kad su sjekutići poredani kaotično u stilu šahovskih figurica. Ako sjekutići formiraju kružnu liniju između dva očnjaka to je E i nije poželjno.

Treći dio – drugo slovo
Drugo slovo može biti B, M ili E i odnosi se na raspon ugriza, ili, općenito na razmak između dva donja očnjaka. B je veliki (B – big), širok ugriz i veoma je poželjan; M je srednji (M – medium) i prihvatljiv je; i E je uzak, on je nepoželjan


Prvi dio – broj
Broj može biti 1 ili 2 i odnosi se na poredak prednjih zubi na donjoj čeljusti. Ako su sjekutići i očnjaci smješteni na istoj liniji broj će biti 1. ako su sjekutići smješteni malo ispred očnjaka biti će 2. 1 je poželjno, iako je 2 češće u modernoj populaciji.

Drugi dio – prvo slovo
Slovo može biti A, B, C, D ili E (A je najpoželjnije, B malo manje itd.) i odnosi se na smještaj sjekutića u međusobnom odnosu. Kada su sjekutići smješteni u ravnoj liniji to je A, i to je najpoželjnija struktura. B je kad su dva središnja sjekutića malo ispred ostalih. C je kad su dva centralna sjekutića smještena malo iza ostalih. D je kad su sjekutići poredani kaotično u stilu šahovskih figurica. Ako sjekutići formiraju kružnu liniju između dva očnjaka to je E i nije poželjno.

Treći dio – drugo slovo
Drugo slovo može biti B, M ili E i odnosi se na raspon ugriza, ili, općenito na razmak između dva donja očnjaka. B je veliki (B – big), širok ugriz i veoma je poželjan; M je srednji (M – medium) i prihvatljiv je; i E je uzak, on je nepoželjan


Why and why not
A Boxer puppy's skeleton isn't completely mature until at least 18 months of age. The bones' growth plates fuse sometimes in the tenth month, but then the bones undergo a lot of remodeling - the structure changes as the bones adapt to the stresses put on them.

While the bones are growing, it is not safe to overexercise your puppy. It is important that you bring your puppy outside at an early age to get him used to all the smells and sounds. But it is also important not to do any permanent damage to the puppy's growing skeleton. When you damage the skeleton, joint problems may result. Such problems are painful and may result in lameness.
Growing puppies need to get plenty of rest, the right food, lots of love and gentle exercise. Playing in the yard and a gentle walk to the end of the street and back is more than enough exercise for a young puppy. Remember to stop all activities and let your puppy rest as soon as he or she shows signs of tiring. Young bones and joints can be damaged by overly strenuous exercise, with problems sometimes only becoming apparent as the dog matures.
To understand why we say this, we need to have a very quick look at bone and joint growth and development in puppies:

• Puppy's bones aren't fully formed and hardened until at least 18 months old.

• Until the bones have fully formed - the hip, elbow and other limb joints will not fully "set".

• Until this "setting" takes place any overexercise of these joints will result in a loose and irregular final fit.

• Even though both parents may have excellent hip scores, it's still very possible for a puppy to develop hip dysplasia - caused by overexercise.

• There's no real cure for dysplasia, and at best it will result in early arthritis which is an irreversible condition and is very painful.
Bones should eventually become tough and strong structures able to support the weight and normal functioning of the animal they belong to, but they are not that way while they are growing! During growth, bones and joints are relatively soft, fragile and highly vulnerable to physical trauma. Excessive exercise or any stresses that are too great for young puppy will cause the bones and joints to become misshapen, deformed and painful. The trauma that bones and joints can experience from excessive "simple walking" can result in minute fractures in the cartilage, blood loss to the joint and the growth plate. This produces a wide range of orthopedic diseases including dysplasia, osteochondritis and DJD.
Read that again - please - it's important!
What amount of exercise is safe
Let's now have a look at how you can help prevent this tragedy from happening to your puppy.
There aren't any scientific studies to determine where exactly to draw the line between a good amount of exercise and overexercise. One jump or a single 40 minute hike for a 10 month old is probably reasonably safe and may be impossible to avoid. But the more consistently you go beyond the guidelines, the greater the chances of injury. We suggest the following guidelines for exercise until your Boxer reaches 18 months of age. These are only guidelines for healthy puppies - as always be aware of the risks and use your own judgment.
Walking
To determine how much your puppy is allowed to walk on leash, multiply his age in months by five. The resulting number is how many minutes per day your puppy can do walks on leash and this works for puppies from 3 to 12 months old.
An 8 weeks old puppy is not allowed any leashed walks.
A 3 months old puppy will be allowed 15 minutes a day, and a 10 months old - 50 minutes.
From 12 to 18 months old your Boxer should be allowed a maximum of one hour of leashed walking.
Don't walk your puppy for more than the recommended number of minutes a day. What you're trying to minimize is the stress of repeatedly jarring the joints.
At 3 months, start daily walks on a "non-extending" lead and on a good firm surface such as ground, grass, sand road, but not asphalt, concrete or ice, for 15 minutes a day, gradually building up the time of the exercise to, at 6 months, about 30 minutes per day. This provides an opportunity to introduce your dog to the outside world of traffic, people and the general noises of everyday life. If walking in the park, drive or carry your puppy to and from the park.
Bicycling
It is not a good idea to ride your bicycle or roller blades and expect your puppy to follow alongside until at least 18 months old!
Eating exercise
Providing your puppy with a raw meaty non-splinting bone (no rawhides please) to chew on several times a week is an essential part of developing puppy's bones and muscles to be strong and his joints to be tight. Eating exercise provides isometric exercise for every muscle in the body and stresses the bones and joints in a very healthy way.
Tug
Playing tug-of-war is a wonderful way to exercise your Boxer puppy as long as he does not become tired. You should always stop when your puppy is still asking for more. For future Schutzhund dogs, make sure your puppy wins every time. For puppies that are family pets, make the puppy sit and release the tug on command when done playing - you should win every time. Exchanging the tug for a treat is a good way to accomplish this.
Playing fetch
Fetching is OK, within reason. For example, you wouldn't want to throw an object over 20 meters, 10 times in a row for your puppy to retrieve. We know a lot of Boxers have fun chasing balls. Our own Boxers would die before they stopped playing on their own. We think it is OK to play ball with a couple of caveats:
Don't make it the only or the major way you exercise your dog.
Always play carefully and on a safe surface - soft grass without holes or dips.
Be careful of heatstroke, even in winter.
For a puppy under 6 months old roll the ball on the ground instead of throwing.
From 6 months on throw the ball as far as you can, so there is more running and less scrambling over the ball.
Use a frisbee only with caution and throw them low. It is best to avoid frisbees altogether until 12 months old.
Time guidelines: no fetching before 3 months old, between 3 and 12 months old multiply the age of the puppy in months by two, the resulting number is the number of minutes your puppy is allowed to play fetch per day over several sessions.
Playing with other puppies
Wrestling and play-fighting with other puppies of similar age and size is very beneficial and can be safely allowed.
Jumping
A puppy under 8 months old should not ever be allowed to jump beyond his carpus height. From 8 months old a puppy is allowed to jump up to his elbow height. Jumping and twisting games must be avoided altogether until 18 months old.
Free running
This is an excellent exercise for your puppy and he/she can be allowed to do as much free running as he/she wants providing there are no older dogs, children or adults that persuade the puppy to keep up with them!
Swimming
Swimming is excellent exercise - just be careful about how the puppy gets in and out of the water. Steep, muddy banks are definitely not good. On a sunny day and if the water is warm, you can allow your 6 months old or older puppy to stay in the water for as much as he wants. Do not have him retrieve a toy from the water by repeatedly throwing it in. Never allow your dog to remain cold, wet and tired after a swim or even walk in the rain. Towel dry the best you can.
Tracking
It is definitely a good and safe exercise to teach your puppy to track. Start with simple "find the treat" games and do not progress onto long difficult tracks until at least 12 months old. For working prospects, follow the advice of your trainer, but do not do tracks that are too long.
Additional important notes
1. No forced exercise before 6 months of age! Right after 6 months, most of the puppy's exercise would need to be strength exercises. Leave any type of endurance exercise for until after 18 months old.
2. Don't let an adult dog or human set the pace for a puppy! You don't want to force your puppy to keep up to you or his older buddy beyond the point of what hurts him. Since Boxers are so eager to please their human master and just love other canine members of their family, the puppy will try his best to keep up, even if running makes him sore. Never allow your puppy uncontrolled free running with an older dog! By all means let them meet and play for 5 - 10 minutes, but keep the puppy within the pen or a small confined area in the yard under your ever watchful eye otherwise. Please do your best to explain to your children that they should not be engaging the puppy in chasing or fetching games and do be around a lot to make sure they follow your request.
3. If possible don't allow your puppy to jump up or down from the back of the car! Put on his leash and then lift him out.
4. No stairs! Obviously, most puppies must get used to going up and down stairs. But don't have extended play periods where your puppy is chasing people, cat or another dog up and down stairs. Avoid stairs - there's nothing worse for a puppy's hips and elbows than allowing it to run up and down. If you want the young pup upstairs, carry it up. Do not ever let him climb up no matter how cute he might look when doing it.
5. Listen to your puppy! When out exercising, if your puppy stops and sits down, you have certainly overdone the exercise, and the puppy will need to be carried home. Your goal should be to get your puppy some exercise with him still ending bouncy and full of himself, not tired and dragging.
6. No exercise after eating! Never allow your puppy to have vigorous exercise just before or after a meal - it could be fatal for your dog!
7. Spondylosis warning! Many agility instructors suggest that you don't teach a puppy weave poles until 18 months, since the side to side motion puts stress on the back and spine. Additionally, avoid games where your puppy repeatedly twists his spine.
8. Let them be puppies! For those owners who plan on doing competitive sports with their Boxers - what we see in dogs pushed too hard physically when they are too young is that it's really difficult to keep them motivated as they get older. Most of this is because they are not as sound as they would have been had they been brought along at a healthier pace, and some is from trying to instill a work ethic into a youngster who needs to be learning to enjoy life. There is a lot that goes on in a dog's body that they don't tell us about. Little aches and pains, and maybe the occasional sprain or strain, or the beginnings of arthritis developing, etc. We feel very strongly that we should be letting their bodies develop before training intensively or competing.
9. Leave the dewclaws on! If at all possible, ask your breeder to not remove the dewclaws in your puppy's front legs, especially if you plan on doing any kind of sport with him. The best evidence for leaving dewclaws intact is right there in every dog anatomy book. The dewclaw is attached to FIVE tendons. Tendons are attached to muscles or muscle bundles. So that is five muscle bundles in the leg that will atrophy (shrink from not being used) once the dewclaw is cut. Additional evidence comes from the fact that working dogs will get grass and dirt stuck in the dewclaws, indicating that they are being used, and from photos showing the dog's foot on the ground and the dewclaw dug into the ground. The pressures on the dog's foot are the same, but if there is no dewclaw there to grip the ground, the pressures will go to the elbow, the other toes, the wrist, the shoulder possibly causing unsoundness and arthritis later on. Gratefully, most Boxer breeders in Europe recognize the important function of dewclaws and don't remove them.
Conclusions
We can't overstress the importance of being careful when administering exercise to your Boxer puppy, especially for that first year! The bones of your puppy must become a support and movement system which will serve him well for the rest of his life. Their initial fragility means that the only reliable and healthy forms of exercise a pup should have until his bones are mature are eating exercise, short walks, free running and play.
A puppy should never be allowed to become fat, or to be exercised or walked or run until exhaustion. As the puppy gets older, he will be more able to cope with longer exercise periods. Hold him back, if necessary, and do not let his drives overcome your common sense.

Moderation is the key, and if you are careful with that young puppy, then at 18-24 months your young dog should be healthy, fully developed, and, with proper training, will happily travel much further than you'd dream of and come back for more!
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pet Sep 25, 2009 5:36 pm

Faza rasta
Stenetu boksera, kao i svim velikim pasminama, potrebno je 15 mjeseci da odrastu. Bitni faktori u fazama razvoja su energetske potrebe, zrelost probavnog sustava i razvoj zubala. Od doba odvikavanja od sisanja pa do kraja 5. mjeseca stene intezivno raste. Razvija se kostani sustav, stene dobiva u prosjeku 130g. dnevno i dosegne 50% tezine odraslog psa u 5. mjesecu zivota. Tjekom tih mjeseci probavni sustav je osjetljiv i jos uvijek ne radi punim kapacitetom. Izmedu 4. i 12. tjedna zivota presudan je period u smislu imuniteta steneta. Koncentracija majcinih zastitnih antitjela prenesenih mlijekom opada. Stene u tom razdoblju jos nema u potpunosti razvijen vlastiti imunoloski sustav. Da bi se osigurao pravilan razvoj kostanog sustava, stenetu je potrebno dvostruko vise energije nego odrasom psu. Pobavni sustav je jos uvijek nezreo i ne moze asimilirati velike kolicine hranjivih tvari. Pretrpavanje probavnog sustava moze dovesti do proljeva i imati ozbiljne posljedice za zdravlje steneta. Kontrolirajte tezinu steneta i brzinu rasta. Provjerite kondiciju steneta tako da prstima uhvatite kozu na rebrima, pod vasim prstima koza bi trebala formirati nabor. Ne dozvolite da stene ima neogranicen pristup hrani, prekomjerena tezina opterecuje jos nerazvijene zglobove. Od 5. do 15. mjeseca zivota dobivanje na tezini se nastavlja, ali sporijim tempom. Razvija se misicna masa i konsolidiraju se kostane sruktue steneta. U 5. mjesecu zivota steneta, izgradnja kostanih struktura i zglobova je skoro gotova, ali razvoj je jos daleko od zavrsetka ( jos skoro 10 mj. ). Od petog mj. zivota ulazi u fazu izgradnje misicne mase i jos uvijek ima velike energetske potrebe. Unos ergije treba biti kontroliran kako bi se sprijecilo pretjerano dobivanje na tezini, koja za posljedicu ima deformaciju kostanog sustava. Tjekom tog razdoblja probavni sustav postao je zreliji, pa stene moze dobivati vece kolicine hrane da zadovolji svoj apetit. Ako svom stenetu dajete prevelike kolicine hrane, ono nece narasti vise, jer visina odraslog psa uvjetovana je genetikom. Stene se ne smije podvrgnuti napornom vijezbanju prerano. S vijezbanjem treba poceti postupno, od treceg mjeseca zivota. Ako zelimo odrzati odraslog psa u idealnoj formi, prehrana mora biti prilagodena razini tjelesne aktivnosti. Psi velikih pasmina cesto vode aktivan zivot, zivahnog su temperamenta ( osobito bokseri ) ili obavljaju poslove koji podrazumjevaju fizicku aktivnost, te vecina provodi zivot izvan kuce. Kao posljedica ovakvog zivota je opterecenje zglobova i vece energetske potrebe. Ako se temperatura zraka smanji s 20 °C na 12 °C, energetske potrebe se povecavaju za 25%, zbog morfoloskih i fizioloskih karakteristika, veliki psi imaju osjetljiv probavni sustav. Posljedica nize probavne tolerancije je potreba za manjim obrocima i vecim udjelom u hrani. Dnevnu kolicinu hrane odraslom psu ponudite u dva obroka, izbjegavajte tjelesne napore prije i nakon obroka. Tempiranjem obroka izbjegavate ozbiljne probavne smetnje kao sto je dilatacija zeluca.
Mjerenje tezine
Mjerenje tezine stenadi nije tesko. Mozete ih izvagati obicnom kuhinjskom vagom koju prekrijete tkaninom. Kada je pas veci mozete upotrijebiti vasu vagu. Kako ? Jednostavno, uzmete psa u narucje i izvazete se zajedno, zatim izvazete sebe i oduzmete svoju tezinu od zajednicke. To je jednostavno ako mozete podici tridesetak kilograma, a ako ne, onda morate potraziti vagu u nekom skladistu ili trgovini te zamoliti "striceka snagatora" da stane na vagu sa vasim malim ljubimcem.
.Predebeo pas
Najcesci uzrok predebelih pasa je nepravilna prehrana sa pevise ugljikohidrata. Razliciti dodaci i slastice izvan oboka, uzrok su debljine kod svih predebelih pasa. Uzroci gojaznosi kod pasa isti su kao i kod ljudi, iste su i posljedice:
- preoptereceni krvotok,
- otezano disanje,
- ostecenje zglobova i kraljeznice,
- smetnje u radu jetre, secerna bolest,
- ispadanje dlake,
- smanjen imunitet,
- te smanjena zivotna dob.
Najvise se debljaju psi koji prose, a vlasnici ih nemaju snage odbiti. Oko 5% predebelih pasa ima hormonalni poremecaj, a kod svih ostalih uzrok je previse hrane i premalo kretanja. Gojaznost ubrajamo medu bolesti koje treba lijeciti dijetetskom hranom. Na nasem trzistu postoji hrana prilagodena takvim psima ( light ). Kako ustanovii da se je pas udebljao ? Obratite paznju na pojavu ovih znakova:
- sloj sala na rebrina i ledima,
- gubitak tonusa misica,
- otezano disanje pri fizickoj aktivnosti i nepodnosenje vrucine.
Vazite svog psa svaki tijedan. Ako se tezina uveca za 15% idealne tezine, odvedite ga na pregled kod veterinara. Psa hranite "light" hranom i ne dajte mu ostatke hrane i poslastice. Kolicinu hrane dozirajte prema tablici navedenoj na ambalazi takve hrane. Reovito ga pustajte da se istrci ili ga vodite u poduze setnje. Uskoro ce vas pas postati zivlji i nece ostajati bez zraka.
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pet Sep 25, 2009 6:34 pm

ako ste zaintersirani da vam iskopiram knjigu G. Stockmann ali na slovenskom je ako se možete snaći onda nije problem Razz
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od zlays Pet Sep 25, 2009 6:36 pm

Ein Leben mit Boxern - Eno življenje z bokserji

KAKO SEM PRIŠLA DO SVOJEGA PRVEGA PSA

S tako odločnostjo, kot sem jaz iskala svojega psa, je želela moja mama narediti iz mene umetnico. Za dosego tega cilja sem morala narediti prav vse. Tako sem kot model dobila malega kozlička, vendar pa le temu ni bila jasna njegova vloga., bil je ves nemiran, jaz pa neizkušena. Ko je razbil še kristalno ogledalo je bil njegov odhod že odločen. Podarila sem ga nekemu otroku, ki je pred ordinacijo mojega očeta jokal zaradi ranice na prstu,. Bil je sin nekega bogatega kmeta in tako sem vedela, da mojemu protežirancu ne bo nič hudega.

Moj naslednji model je bil nek črni maček, jaz sem si pa želela, da bi za model imela skupino mačkov. Maček je bil le divja in prestrašena žival in nekega dne mi je skozi neko okno ušel na svobodo. Tako mi je mama svetovala, naj se poslužim človeških modelov, Glede na to, da sem menila, da se z neko živalijo človek kosa lahko le brez obleke ni bilo nobenih rezultatov, poleg vsega pa sem močno dvomila, da bi lahko človek konkuriral tako lepi živali kot je konj. Ne glede na vse sem tako poslala učenka umetnostne šole v Rigi. Pedagoške metode so bile zastarele in ko sem se prvič soočila s problemi z marterijo sem ugotovila, da z veseljem delam samo zase. Tako sem začela delati s telesom in dušo. Leta kasneje sem ugotovila, da lahko sama oblikujem tudi živo materijo. Moja najboljša dela so fotografirali in poslali nekemu profesorju v Munchen, da pove svoje mnenje, ki je bilo zelo ugodno in tako sem dobila štipendijo za študij v Munchnu. Zelo sem razjezila nekega prijatelja iz mladosti, ko sem izjavila, da bo moja prva kreacija v Munchnu kipec psa.

Res je bila dobra tista zvezda, ki bdi nad menoj. Imela sem 18 let , ko me je mama odpeljala v Munchen. Vožnja je trajala kar nekaj dni in ne glede na vse je bila zelo vznemirljiva. Tako sem polna dobrih maminih nasvetov zaćela s svojo neodvisnostjo. Stanovala sem pri neki stari mamini prijateljici, sobo pa sva si delili s prijetno švicarko, ki je bila moje starosti in se je imenovala Lilli. Študirala sem v prečudovitem ateljeju, ki ga je profesor najel za svoje študente. Zelo hitro so me impresionirala dela, kjer je bila golota. V tej šoli je bilo 15-20 študentov in med njimi jih je bilo nekaj zanimivih, toda žal večina brez kakih talentov. Po navodilih mame sem morala dvakrat na teden obiskovati dve njeni stari prijateljici.

Kljub temu, da so imele otroke moje starosti sem se z njima rada pogovarjala. Ena je imela fox terrierja, ki je bil v sinovi lasti, ki je bil obetajoč podporočnik in vse je nakazovalo na novo ljubezensko romanco, tudi sama sem bila zelo zainteresirana vendar pa samo platonsko., ker jaz nisem mogla sprejeti nekega fox terrierja, namesto bokserja. Jaz sem medtem šokirala mojo najemodajalko, ker sem namesto kipca psa izdelala zeleno žabo. Toda to seveda ni pomenilo, da sem se odpovedala svoji želji, da bi imala psa. V velikem mestu sem bila osamljena in vse mi je bilo tuje.. Od vseh sošolcev je bil samo en zanimiv. Deloval je zelo vzvišeno, tako duhovno, kot asristokratsko. Zelo sem si želela izvedeti, kako mu je ime. Vendar, pa si mladenka v tistih časih ni mogla dovoliti, da bi kar vprašala. No zahvaljujoč psom, sem prišla tudi do tega podatka.

Tega mladeniča ni bilo v atelje vsaj teden dni. Ko je prišel je rahlo šepal. Zaradi psa je prišlo do manjše nesreče. Običajno je, če je moral kam po opravkih pustil svojega psa pri prijateljevi družini in ko se je vrnil je pes ves vesel, ker ga je ponovno videl, skakal po njem. Tokret je tako veselje pokazal na stopnišču in sta tako objeta oba padla po stopnicah, rezultat tega je bil zvin noge in nekaj modric. Ta pripoved je takoj v meni vzbudila zanimanje. Vprašala sem ga, kake pasme je pes, ki tako močno izraža svoja čustva in kaže tako veselje. Opisal mi je pasmo na preprost način, da je to pes z veliko glavo, s črnim obrazom in s kožuhom podobnim tigru. Vprašala sem ga, če je to mogoče bokser, toda na to vprašanje nisem dobila natančnega in zadovoljivega odgovora. Prosila sem ga, naj enkrat pripelje psa v atelje. To iz različnih vzrokov ni bilo izvedljivo, toda dobila sem povabilo k njemu domov, seveda, bi zato morala pozabiti na vsa mamina navodila in priporočila. Toda od tega dne dalje sva imela skupno temo za razgovore in on in njegov pes sta mi bila vedno bolj simpatična.


PLUTO VRAŽJI PES

Tako se je začela zgodba s Plutom. Njegov gospodar se je odločil za nakup psa iz istih razlogov kot jaz. V tistem času je bil naprodaj mladi bokser. Bokserje so v tistem času pogosto zamenjavali z bull dogom, toda vzreditelj mu je razložil, da je to čistokrvni pes pasme bokser, po drugi strani pa se je obnašal kot mops iz mojega otroštva. Pluto je bil svetlo progast s črnim gobčkom, brez kakršne koli beline. Vzreditelj je poudaril, da je bil njegov oče oče vseh bokserjev in bull dogov na območju Bielefelda. Najemodajalci niso delali nobenih težav, ko ga je gospodar pripeljal domov.

Naslednje jutro, ga je odpeljal na prostorno dvorišče., tu je kraljevala ogromna, rumena, renčeča doga. Noben pes ni bil dovolj pogumen, da bi se približal temu velikanu in tudi ljudje so se ozirali na njo z velikim spoštovanjem. Neko jutro se je doga kratkočasila pred svojo uto z veliko telečjo kostjo, iz hiše je stopil majhen, okrogel kuža, s težko glavo in črnim gobčkom. Velike noge so stopicale nesigurno, nedolžno se je približal velikanu in doga ga je vsa presenečena pogledala. V enem samem trenutku se je mali vrgel na kost, toda takrat je tudi velikan reagiral. Dvignil se je na svojih ogromnih nogah in se zagnal v malega bokserja, iz gornjih oken hiše se je slišalo prestrašene krike. Tam je bil Plutov gospodar z nekaj opazovalci.

Mali bokser je deloval zgubljeno. S svojo progasto kožo je brez vsake pomoći končal v doginem gobčku., ki je očitno dominirala in vse je zgledalo tako, da se mu ne piše dobro. Toda nenadoma se je bitje, ki je delovalo, kot da je nrtvo začelo premikati. Mali Pluto je dvignil glavico in se obrnil v svoji preveliki koži. Sprednje noge so mahale po zraku, mali se je obračal in obrnil glavo nazaj, na koncu je stal iz oči v oči proti dogi. S svetlobno hitrosjo so njegovi mali zobki zagrabili dogine ustnice s tistim prijemom značilnim za bokserja. Doga je postala živčna in je spustila plen in Pluto se je oddaljil z zmagovitim pogledom v očeh, doga pa se je s tačko podrgnila po koži, kot bi se želela znebiti nadležnega mrčesa. Toda vse zaman, Pluto je bil zmagovalec, doga pa je cvilila in težko vzdihovala, Pluto pa je ponosno odnesel svoj prvi plen. med zobmi. Počasi z repom med nogami se je doga oddaljila na drugi konec dvorišča . Od takrat dalje je veljalo premirje in obadva sta spoštovala pravice dugega.

Minilo je leto dni. Plutov gospodar je zamenjal službo v Bielefeldu, da bi lahko začel delati kot samostojen umetnik in je pustil svojega psa v Mainzu pri mami. Le ta ga je z veseljem sprejela, vendar pa je bila popolnoma neustrezna za vzgojo psa s takim temperamentom.. V zelo kratkem času je začel Pluto na sprehodih preganjati divje živali, ni se odzival na klicanje in pretepal se je z vsemi psi, tudi če so bili večji od njega.. Z eno besedo povedano bil je popolnoma izgubljen. V tem času se je njegov gospodar poslovbo združil s še enim slikarjem in obadva sta se preselila v Starenberg. Pluto se jima je seveda pridružil in vse je zgledalo, da je pozabil na tisto leto, ko je bil nevzgojen. Zelo rad je imel otroke sostanovalcev in vse je izgledalo idealno.

Nekega dne pa se je slišalo vpitje »Pluta bodo ubili, Pluta bodo ubili« To je bilo res težko verjet. Malopridneže so takoj identificirali. Pluto je stal na nogah, s povešenimi ušesi in z snrčkom in glavo tesno povezanima z jermenom. Pred njim je bilo kladivo. Ko so ga osvobodili jermena so zgotovili, da ima polna usta kamenja. Dva mladeniča sta priznala, da sta mu napolnila usta s kamenjem in ga kasneje zvezala, ker sta želela videti, kaj se bo zgodilo, ko sta ga tolkla s kladivom po glavi.. Res ni bilo za verjet, da je bil Pluto v taki situaciji lahko tako neumen, svoje mučitelje je preprosto zamenjal za otroke.

No vse to sem izvedela o Plutu in seveda še tisoč drugih malenkosti. Toda jaz ga še vedno nisem videla. Nekoč sem bila povabljena na vožnjo s sanmi do Starberškega jezera in temu povabilu se nisem mogla upreti. S priateljico Lilli sva pripravili vse potrebno. In nekega zimskega, jasnega, mrzlega jutra se je začelo novo poglavje v mojem življenju.. S tramvajem sva se odpeljali do Felddaffinga. Bil je čudovit sončen zimski dan, dan kot prečudovite sanje. V Felddaffingu smo preživeli jutro z vožnjo s sanmi, popoldan smo se premaknili v Sternberg, kjer je živela družina pri kateri je stanoval moj prijatelj. Sprejeli so nas zelo prisrčno, toda bolj kot človeška družba me je zanimal pes, srednje velikosti, zelo robusten, progast, s težko glavo in močnim črnim gobčkom. Imel je temne oči, take oči so me kasneje vedno fascinirale. Bila je neka nepremagljiva moč v tem pogledu, toda tudi veliko miline in dobrohotnosti in neka neskončna prošnja po ljubezni.Z obema rokama sem ga objela in on se je pustil ljubkovati. Mogoče sva oba dobila občutek, da bova skupaj veliko časa.. Kasneje je pes skočil name in me lizal po obrazu. Koliko časa sem sanjala o takem psu? Vsi prisotni so bili začudeni, ker je bil Pluto običajno nezaupljiv , skoraj sramežljiv pred tujci. Toda mene njegovo obnašanje ni presenetilo, ker sem vedela, da je to moj pes.

Proti večeru smo se odpravili proti tramvaju in pospremil me je prijatelj s svojim psom. Pri slovesu mi je prijatelj dejal: »Moram ti podariti Pluta, lahko ga vzameš, toda dokler ne boš imela vse pripravljeno, ga lahko prihajaš obiskovat v Sterberg, kajti on potrebuje veliko svobode in ljubezni.«

Prvič me je tikal , malo se mi je zdelo drzno, vendar pa zaradi tega nisem bila jezna. Imela sem še tri meseca časa, da odgovorim na ponudbo. Na tej točki se je zaključila romantična epizoda v mojem življenju.

E ako išta razumijete javite mi da kopiram kompletnu knjigu odlična je [/b]
zlays
zlays
Primećen član
Primećen član

Broj poruka : 90
Lokacija : Sarajevo

Nazad na vrh Ići dole

Nemacki bokser Empty Re: Nemacki bokser

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu